Blog

Každý deň je viac čiernobiely.
Cesta autobusom sa mení z rozprávania s priateľmi na slúchadlá, na ktoré si púšťate melódiu, ktorá je v rytme vašej bolesti. Dlho ju hľadáte. Až napokon ju nájdete a Vám sa dostanú slzy do očí. Zistite, že je to tá melódia, ktorá dokonale vystihuje vaše trápenie.
Posteľ sa stala vašim útočiskom. Je ťažké z nej vstať. Odísť do rušného sveta. V spoločnosti sa snažíte predstierať, že vás niečo trápi. Tak predstierate úsmev, ktorý je tak ťažké vyčariť.
Myslíte iba nato kedy to skončí. Kedy z búrky vyjde slnko. Kedy už bude "Dobre"...
Vaša myseľ je zavírená viac a viac. Nedokážete sa sústrediť. No, nedokážete vyprázdniť myseľ, lebo bolesť je hlboko v našej duši... No, dnes ráno som našla muža svojich snov. Našla som ho v prvej kapitole. A tak si kladiem otázku, či je reálne byť milovaným spôsobom, akým píšu spisovatelia... Či je reálne cítiť niečo k fiktívnej postave.
A možno je. Možno je to útočisko pred skutočným svetom. Utápať sa hodiny v knihe. A pritom nemyslieť na vlastné zranenia vo vnútri nás. Utápať sa v knihe, ktorá nám vyčarí úsmev.
Ktorá nás prinúti zamyslieť sa nad fiktívnosťou postáv, deja a hlavnej myšlienky.
Ako si predstavujem dokonalú knihu?
Presne takto, ako ju píše Alexa Rileyová Sú to dve autorky, ktoré píšu o vysnenej láske. O tej dokonalej... Kniha, ktorá sa stala mojim útočiskom. Kniha, ktorá vás očarí dušou, ostane v našej myslí dlho. A takto si myslím, že by to aj malo byť... Pre ňu všetko - Alexa Rileyová.

Vaša Katka

 

Ahojte milí knihomoli!

Aký máte vzťah k básňam, poézií? Mne sa už dávno poézia nespája iba s nedeľným popoludním, ale siahnem po nej vždy, keď potrebujem vypnúť, reštartovať a nechať uletieť svoje myšlienky nad obzory.

Na poézií sa mi páči krása každého slova, čiarky, metafory, ktoré básnik skladá na kúsok papiera. Do viet a veršov zapletá svoje myšlienky, nálady a odkaz pre iných. V čom tkvie jej čaro?

V tom, že každý kto po nich siahne si v nich nájde niečo svoje, niečo čo vypovedá o aktuálnych emóciách.

Jedna taká zbierka sa mi dostala do rúk ešte na Vianoce. Reč je o zbierke od Charlieho Deamona, ktorá nesie názov Antidepresívum. Neustále som ju odkladala a odkladala až nadišiel jej čas.

V jedno daždivé popoludnie som sa teda začítala do riadkov (aj medziriadkov), ktoré v sebe nesie veľa otázok , avšak odpovede musí nájsť každý čitateľ sám.

Básne a krátke prozaické texty v sebe nesú hlboké myšlienky, do ktorých sa ponoríte, nasajete ich melancholickú atmosféru a nezatvoríte knihu bez toho, aby ste sa s autorom nepreniesli na poslednú stránku.

Odporúčam každému, kto rád hľadí na svet z rôznych strán, uhlov, každému kto sa na svet pozerá viacerými očami, ľuďom melancholickým, optimistickým aj realistom! Každý milovník poézie a literatúry si príde na svoje.

Dnešný ,,miniblog“ pre Vás pripravila

Vaša Ivetka


Zdravíme Vás milí knihomoli,

Pre dnešok som si pre Vás pripravil úchvatný prvý diel trilógie Storočie od Kenna Folletta – Pád Titánov. Spočiatku ma zarazila hrúbka knihy, avšak po pár stranách ma príbeh pohltil natoľko, že som nechcel, aby sa to niekedy skončilo.

Ide o historický román, na ktorého pozadí sa odohráva osud ľudí z rozličných krajín a spoločenských vrstiev.
Kniha sa číta veľmi dobre, dej je nesmierne pútavý a pozoruhodný. Jednotlivé udalosti, ktoré sa v knihe odohrávajú sa navzájom prelínajú bez rušivých elementov.

Príbeh v sebe kĺby lásku, intrigy, históriu, pomstu, radosť, priateľstvo ale aj túžby a sny. Je napísaný veľmi prehľadne a popisuje samotný život bežných ľudí aj tých z vyššej spoločnosti. Napriek historickému jadru knihy, čitateľ nie je zaťažený nudnými zdĺhavými a detailnými opismi histórie, ale skôr popisuje to, kto riadi a ťahá za nitky všetko za kulisami.

Po prečítaní knihy sami pochopíte postupnú transformáciu doby, to ako sa manipulovalo s verejnou mienkou a samotnými médiami, ale aj lepšie pochopíte obdobie prvej svetovej vojny.

Už teraz viem, že musím prečítať aj ďalšie časti tejto úchvatnej trilógie, ktorá mi učarovala.

Dnešný ,,miniblog“ si pre Vás pripravil

Váš Tomáš


Zdravíme Vás milí knihomoli,

,,Každé ráno pamätaj,
že žijeme chvíľu len.
Každý večer pamätaj,
že nemusí svitnúť deň.“
(Kniha: Kým zídete do temnoty).

Patríte medzi fanúšikov historických románov? Ak áno, mali by ste zbystriť pozornosť. Pri zbežnom prezeraní kníh v knižnici mi moju pozornosť najviac upútala kniha Kým zídete do temnoty od autora Marcusa Sedgwicka. Táto kniha je pokračovaním Knihy mŕtvych dní.

Po prečítaní anotácie sa u mňa iba umocnil pocit, že si tú knihu musím prečítať.

Príbeh obsahuje zajatie Chlapca a jeho priateľky v cisárskom paláci, tajomstvá, odhalenia, záchvaty hnevu cisára ako aj alchymistami.

Musím uznať, že príbeh ako celok na mňa pôsobil veľmi zvláštne, avšak príbeh sa vyznačoval interesantnosťou. Na niekoho by mohol príbeh odohrávajúci sa v knihe pôsobiť smutne až pochmúrne, avšak s jej zvláštnym štýlom písania, mala kniha niečo v sebe, čo ma nútilo stránky obracať rýchlejšie, až kým som sa nedostal na koniec.

Kniha sa radí k menej náročnej literatúre a je vhodná na oddychové čítanie.

Dnešný ,,miniblog“ si pre Vás pripravil

Váš Tomáš


Zdravíme Vás milí knihomoli,

pre dnešok sme si pre Vás pripravili román od autorky Denisy Fulmekovej s názvom Štrikovaní frajeri. O čo v knihe ide? Bude o pletení či štrikovaní? V prvom rade ide o príbeh štyroch žien, ktoré sú v najlepších rokoch svojho života.

Štyrii kamarátky sa na spoločných stretnutiach rozprávajú o všetkom, čo sa im v ich živote deje, zdieľajú spoločné zážitky, sny, sklamania, problémy a pocity.

Štrikovaní frajeri sú najmä o priateľstve, ak ste boli milovníkmi seriálu Sex v meste, tak táto kniha mi tento seriál v značnej miere pripomínal. Kniha je takou slovenskou verziou spomínaného seriálu a je ako stvorená na oddychové, príjemné a pôsobivé čítanie pre všetky ženy, ktoré sa v príbehu môžu nájsť.

Čo sa týka štýlu písania, tak príbeh je napísaný nevtieravým, príjemným štýlom, ktorý Vás vtiahne do deja, tak že sa v niektorých situáciách sami zamyslíte nad konaním a správaním hlavných protagonistiek.

Kniha obsahuje aj situácie plné humoru a najmä rozprávania sa, rozprávania, rozprávania a rozprávania. My ženy cítime a vždy sme pociťovali potrebu zdieľať a rozprávať, rozoberať všetko. Od toho kto, čo má, mal na sebe, čo je teraz in, cez to kto sa na nás ako pozrel, usmial, čo mal na sebe, kedy sa to stalo až po to ako a za akej situácie sa to stalo.

V živote si však nemožno uštrikovať chlapa a vzťah na mieru, taký aký by nám vyhovoval, ale o svoje šťastie sa pričiniť môžeme.

Dnešný ,,miniblog“ pre Vás napísala

Vaša Miška


Ahojte knihomoli, to som zasa ja Veronika fanynka knižného klubu .

 Tentokrát sa mi dostala do rúk kniha Kambodžská ambasáda od autorky Zadie Smith.


Kniha poukazuje na rasovú diskrimináciu ľudí inej farby pleti.
Mladá Fatou je černoška, ktorá pracuje v rodine "bielych ľudí". Správa sa k nim milo a slušne a vyslúžila si od nich len nadávanie. Raz pomohla ich malému dieťaťu, ktoré sa začalo dusiť, lebo prehltol maličkú guličku. Namiesto vďaky však dostala zo strany svojich chlebodarcov výpoveď. Zľutoval sa nad ňou iba jej priateľ Andrew, ktorý bol samozrejme biely. Chcem poukázať na to, že netreba sa dívať na farbu pleti, dôležité je vnútro každého človeka, bez ohľadu na to, či je čierny, biely, žltý. Kniha skončila tak, že po tom, čo ju vyhodili, uchýlila sa k Andrewovi. 


Bohužiaľ, aj v dnešnom svete žijú ľudia, pre ktorých je farba pleti problematická. Mali by sme si viac pomáhať a viac šíriť lásku .

 Posielam Vám všetkým veľmi veľa lásky a hlavne nesúďte druhých podľa farby. 

Ahojte .
Ahojte milí knihomoli,

určite každý jeden z nás má v skrini ukrytého svojho kostlivca, ktorý je uzamknutý niekoľkými zámkami a spútaný v reťaziach, no nie vždy tam ostane. Nie stále sa nám darí držať svoj strach či fóbiu pod kontrolou.

Ale viete si predstaviť mať spísaný celý zoznam najhorších nočných môr? Esther taký zoznam, na ktorom má celkom 50 najhorších nočných môr, ktorým sa snaží vyhýbať má. Verí, že jej strach ju môže zabiť. Starý otec sa bojí vody, jej otec je zamknutý v pivnici, matka sa snaží pritiahnuť si šťastie a brat sa bojí tmy. Ani jeden vypínač v ich dome nebol vypnutý. Všetky sú prelepené lepiacou páskou. Primiešajme k tomuto strachu legendu či historku ich starého otca, ktorý sa počas vojny stretol so smrťou a máme na svete rodinnú kliatbu, ktorá obsahuje zmes fóbií a strachu, pred ktorým sa snaží Esther uniknúť.

Jedného dňa stretne Ester starého kamaráta, ktorý jej pomôže prekonať strach. Každú nedeľu budú spolu čeliť jednému strachu. Chcú pritiahnuť smrť a zrušiť rodinnú kliatbu. Ale je to vôbec možné?

Kniha patrí medzi young adultovky. Príbeh nie je len o láske, romantike, vzťahoch či dospievaní, ale venuje sa aj duševným chorobám. V niektorých situáciách príbeh vyznel ako fantasy (učeník smrti, ktorý v príbehu vystupuje).

Príbeh sa číta ľahko, je napísaný sviežim štýlom a charakterové vlastnosti každej postavy sú tak trochu uletené a nenormálne, ale na druhej strane existuje presná definícia normálnosti?

Takmer definitívny zoznam najhorších nočných môr od Krystal Sutherland. je plný pôsobivých myšlienok a povzbudivých slov. Autorke musím uznať, že spracovala veľmi zaujímavú a dôležitú tému jedinečným, originálnym spôsobom a ja verím, že mnohým mladým ľuďom príbeh Esther a jej rodiny pomôže.

Skúsme si viac všímať ľudí v našom okolí. Ak sa spýtame kamarátov ako sa majú nepýtajme sa to iba preto, lebo je to akýsi zaužívaný zvyk pri stretnutí, ale spýtajme sa to preto, lebo nás to skutočne zaujíma. Skúsme sa viac na seba usmievať. Niekedy stačia aj maličkosti (nezabúdajme aj na Slovensku máme Linku dôvery, pomoci a detskej istoty).

Musím sa však priznať, že negatívnym prvkom na knihe boli časté preklepy a uvítala by som viac opisu prekonávania strachu, pretože to mi v príbehu veľmi chýbalo. Nezabúdajme však, že život je potrebné žiť a nie prežívať. Nie je všetko iba čierno – biele a každý z nás čelí niečomu čoho sa bojí. Každý strach je iný.
Hodnotenie 4/5

Dnešný miniblog pre Vás napísala
Vaša Ivetka


Zdravíme Vás milí knihomoli,

ste v láske racionálni alebo skôr optimisti či zanietení romantici? Veríte v lásku na prvý pohľad či milujete romantické filmy a chceli by ste prežiť aspoň jednu scénu z filmu? Ste toho názoru, že do tej istej rieky nevstúpite dvakrát? Ale, čo ak ten človek už dozrel a je pripravený na vážny vzťah? Čo ak je on ten, ktorý Vás pri záverečných titulkách stíska v rukách? 

Musím sa priznať, že milujem romantické filmy a knihy, pri ktorých mi tečú slzy dojatia, smútku, zrady, bolesti a prežívam lásku a strasti s hlavnými hrdinami a preto, keď som zbadala túto knihu v kníhkupectve nemusela som si čítať ani anotáciu, pretože názov hovoril za všetko – Láska ako z filmu. Veď kto by nechcel prežiť lásku ako z filmu?

Naša hlavná hrdinka v sebe zvádza boj a snaží sa vyrovnať ostatným členom rodiny. Ráta skore a pocit zadosťučinenia cíti v okamihu keď rodine oznamuje svoje zásnuby s chlapom, ktorého jej blízky zbožňujú. Avšak, čo ak on nie je jej osudová láska?

V okamihu keď si ju na sociálnej sieti pridá k priateľom jej stará lásky zo strednej, roztočí sa kolotoč veľmi zaujímavých pestrých a v celku pozoruhodných udalostí.

Firma, v ktorej pracuje má finančné problémy a je na nej aby získala nového klienta. Bod zlomu príde v okamihu, keď zistí, kto tým klientom je. Ano uhádli ste je to Shane, chlapec zo strednej, ktorý jej zlomil srdce.
Šéf jej prikáže, aby urobila čokoľvek, aby ho dostala. A to doslova čokoľvek. Shane si dá podmienku a to prežiť spolu s Kensington scény z ich obľúbených romantických filmov.
Koho si zvolí? Zruší zásnuby? Kniha je ako stvorená pre zasnené romantičky obľubujúce Brigite Jonesovú. Je plná humoru, lásky, romantiky, zrady, bolesti a určite si pripravte vreckovky.

Dnešný miniblog pre Vás pripravila
Vaša Ivetka

 

RAZ MOŽNO AJ TEBE NIEKTO PREVRÁTI SVET

Táto veta na obálke knihy ma presvedčila o tom, že sa knihu oplatí prečítať.

Kým som sa k nej však popri všetkých knihách dostala prešli 4 mesiace a už pri písaní tohto „miniblogu“ ľutujem, že som si nenašla skôr čas nasať jej jedinečnú atmosféru pútavo a skvostne spracovanej netradičnej témy s interesantnými, sympatickými a neobyčajnými charakterovými vlastnosťami hlavných postáv. Celkový úchvatný dojem z knihy dotvárajú originálne a múdre myšlienky, ktoré Vás okúzlia a chytia za srdce.

Hlavnou postavou knihy je Libby, tínedžerka, ktorú pre jej vysokú telesnú hmotnosť pred rokmi vysekali z domu, čím jej zachránili život a zabezpečili prevoz do nemocnice. . Prischlo jej označenie tej najtučnejšej a to aj bez toho, aby sa niekto snažil nazrieť do vnútra ozajstnej Libby.

Naproti nej stojí famózny, obľúbený Jack, ktorý je nesmierne šarmantný avšak ukrýva veľké tajomstvo, o ktorom nevedia ani jeho najbližší. Jack totiž nevie rozoznávať tváre ľudí. Nepozná tvár svojich rodičov ani súrodencov. Rozoznáva ich na základe určitých čŕt, ktoré si všíma na každom človeku.

Teší ma, že autori spracovávajú zložitejšie témy, ktoré Vás prinútia zamyslieť sa. Kniha ma chytila za srdce a nútila premýšľať, čo ak? Čo ak by som bola na Jackovom mieste? Čo ak by som nepoznala tvár mojej mamy? Čo ak by bola pre mňa cudzou? Čo ak sa ostrihá a ja ju nespoznám, lebo jej spoznávaním znamením sú dlhé vlasy? Čo ak by som bola Libby? Čo ak by som sa bála vyjsť na ulicu? Čo ak? Čo ak?

Deti vedia byť niekedy naozaj zlé a preto si netreba zakrývať oči pred šikanou. Kniha je pre mňa jedinečným unikátom, ktorá v sebe kĺby lásku, tajomstvá, strach, bolesť s prímesou romantiky. Pri čítaní som vystriedala celú škálu emócií a spotrebovala niekoľko vreckoviek.

Za mňa 5/5.

Dnešný ,,miniblog" pre Vás pripravila

Vaša Ivetka


Zdravím Vás milí knihomili!

V dnešnom „miniblogu“ Vám predstavím pre mňa najúchvatnejšiu knihu minulého týždňa, ktorá sa mi dostala do rúk a potešila moje knihomoľské bunky. Ide o knihu od autorky Martiny Monošovej s názvom Perly tej druhej.

Príbeh je strhujúci o láske k zadanému mužovi, plný romantiky, zrady, pútavého deja, dejových zvratov, tajomna humoru a napätia. Príbeh Adely je vykreslený veľmi realisticky a sama som si kládla otázku, ako by som sa v niektorých situáciách správala ja.

Perly tej druhej je úchvatná kniha, ktorá Vás nepustí, kým ju nedočítate. Ešte dlho po prečítaní knihy vo mne rezonoval príbeh, nad ktorým som neprestajne premýšľala.
Perly tej druhej môže byť kľudne o každej jednej z nás.

Častokrát múdre a šikovné ženy láska premení na zamilované, hlúpe a slepé. Každej sa môže prihodiť, že sa ocitne na druhom mieste, dokonca aj tej, ktorá si stojí za svojím, pretože láska si nevyberá. Je už len na nás, ako sa s ňou popasujeme.

Musím však podotknúť, že počas čítania sa vo mne odrážali všetky emócie, ktoré prežívala Adela. Rozuzlenie celého príbehu ma na konci knihy veľmi dojalo.

Dnešný miniblog pre Vás napísala

Vaša Miška

 

Ahojte knihomoli. 

Volám sa Veronika a som veľkou fanynkou knižného klubu. Rozhodla som sa prispieť do zbierok recenzií aj tou svojou. Prečítala som si knihu Nagasaki od autora Éric Faye z Inaque.sk


Kniha je napísaná podľa skutočnej udalosti. Dej sa odohráva okolo roku 2000.
V malom mestečku Nagasaki žije meteorológ Shimura-san. Vo svojom maličkom byte žije sám aj napriek tomu, že už nie je najmladší. Dejú sa mu čudné veci, mizne mu jedlo a všimol si aj to, že mu ubudlo z pomarančovej šťavy. Nechcel sa z toho zblázniť, tak si začal značiť koľko toho zjedol a vypil. Keď mu jeho výpočty stále nesedeli, rozhodol sa nainštalovať do svojho bytu kameru. Kamera odhalila ženu, ktorá sa dlhšiu dobu ukrývala v jeho byte v šatníku v miestnosti, do ktorej veľmi nechodil. Akonáhle ju uvidel cez kameru, zavolal políciu. Ale niečo sa v ňom pohlo, volal do svojho bytu s nádejou, že žena zodvihne telefón, aby ju mohol varovať a stihla včas újsť. 

Polícia ju po príchode našla a zatkla. O niekoľko mesiacov na to sa konal súdny proces. Bola odsúdená za vlámanie na 4 mesiace. Po prepustení z väzby sa šla pozrieť naspäť do bytu, kde predtým tajne žila. Byt bol už na predaj. Shimura-san nedokázal bývať ďalej v byte, v ktorom sa už necítil byť ako doma. Napísala mu list, v ktorom mu vysvetlila, že niekedy práve v tomto byte bývala aj so svojimi rodičmi a preto ju to tam stále ťahalo. Mala vo svojej pamäti stále spomienky na detstvo. Takto sa dej končí. Verím, že aj Vás zaujme táto kniha rovnako, ako aj mňa. .

A aké sú moje pocity? Najprv som si myslela, že ide o vojnovú literatúru, no pri prečítaní prvých stránok som si už bola istá, že nie.
Páčil sa mi moment, keď Shimura-san zavolal na neželaného hosťa policajtov, no niečo sa v ňom pohlo a chcel ju varovať. Podľa mňa sa zachoval ľudsky, lebo nie každý by to spravil. Podľa mňa kniha a samotný dej nemajú žiadne negatíva.


Zdravíme Vás milí knihomoli! 


Každý z nás má z niečoho strach. Bojíme sa rôznych vecí či máme rozličné fóbie. V podstate však vieme náš strach pomenovať. Vieme oddeliť realitu a skutočnosť od halucinácií. Vieme ho identifikovať. Ale čo ak Vás strach pohltí? Stratíte zdravý úsudok a nebudete vedieť rozlíšiť fantáziu od skutočnosti?

Čo ak 10 rokov vyrastáte v presvedčení, že vaša jediná pekná spomienka z detstva je klam? Keď musíte každý deň zápasiť s tým, čo je a čo nie je skutočnosť? Vašim verným spoločníkom sa stane fotoaparát, aby ste na konci dňa zistili, čo ste naozaj videli. Ale dá sa na 100% spoľahnúť na fotografie? Vyhodnotí Vaša myseľ tieto obrázky objektívne?

Hlavná postava v knihe s názvom Vymyslela som si Ťa – stredoškoláčka Alex, trpí schizofréniou. Ako rozozná, čo je sen a čo skutočný život? A čo tie hlasy v jej hlave? Lietajúci Fénix či obrovský pytón v škole?

Príbeh sa začína prológom, ktorý nás uvádza do deja, odohrajúceho sa o 10 rokov neskôr. Ak čakáte strhujúci príbeh o dievčati na pokraji zbláznenia, pobehujúceho zmätene v bielej kazajke, tak Vás musím sklamať. Kniha rozpráva príbeh, v rámci ktorého sa Alex snaží vysporiadať so svojimi zdravotnými problémami, je veľmi pozoruhodný a impozantný.

Kĺbi v sebe odhodlanie, romantiku, priateľstvo, šikanu, lásku a v neposlednom rade si dovolím tvrdiť, že táto Young adult kniha v sebe nesie posolstvo, nielen pre mladých ľudí, ale pre každého kto si knihu otvorí. Učí nás byť k sebe ľudskejšími, všímavejšími, tolerantnejšími, chápavejšími a nezatvárať oči pred problémami, ale čeliť im.

Za mňa túto knihu odporúčam, ak hľadáte niečo viac ako čítanie o plytkej láske roztlieskavačky a futbalového hráča, či o luxuse a preafektovanej dokonalosti.

Hodnotenie: 5/5

Dnešný „miniblog“ pre Vás napísala

Vaša Ivetka


Ahojte,

kniha Víla Jazmínka a škriatok Vendelín sa mi nesmierne páčila, hlavne preto, že bola o kamarátstve a o tom, ako spoločnými silami zachránili les.

Kniha nie je len obyčajným príbehom, ale naučila ma, ako chrániť les, prírodu, ako recyklovať a mnoho iného.

Príbeh dotvárajú nádherné ilustrácie a nápady, ktoré ma veľmi nadchli. Najviac sa mi páčili nápady na škriatkovský pohár a čarovanie so starým svetrom. Súčasťou knihy je aj hra.

Viac Vám nechcem prezradiť, pretože o tejto knihe pripravujem videorecenziu, ktorú si určite pozrite.

Vaša Mirka V.


Zdravíme Vás milí knihomoli!

Utrpenie, nespravodlivosť, bolesť, zlé zaobchádzanie, hnev, súcit, bezmocnosť, hyenizmus, vyhrážanie, klamstvá, podlosť, sklamanie v rodine, trápenie, trápenie, trápenie ... tieto slová najlepšie vystihujú moje pocity z knihy Nesmieš povedať.

Príbeh je o mladom dievčati Lenke, s ktorou sa život nemaznal a už ako 3 mesačné dieťa ju odvrhla jej vlastná matka. Chlad akým k nej pristupoval ľudia spolu s vyhrážkami spôsobovalo strach a ona vedela, že nesmie nič povedať.

Napriek ťažkej téme, ktorá sa v knihe rozoberá sa príbeh číta ľahko, je napísaný štýlom, ktorý vás núti obracať stránky na knihe rýchlejšie než dokážete čítať.
V knihe sú zakomponované aj ilustrácie a básne z pera autorky.

V anotácií knihy sa píše, že ide o skutočný príbeh, avšak popri čítaní som si hovorila – kiežby to bola len fantázia a výmysel.

Dnešný „miniblog“ pre Vás napísala

Vaša Miška

 

Ahojte,
keď som siahla po tejto knihe ani som netušila ako mi spríjemní dnešný deň. Už dlhšiu dobu som na ňu mala zálusk a Ježiško moje prianie vypočul.

Bezmocná je kniha s nenúteným dejom, ktorý vás vtrhne do diania prvými písmenkami a nepustí vás kým neprečítate poslednú bodku.

Hlavná postava Lenka bojuje so svojimi citmi. Obálka knihy vo mne vzbudzovala dojem, že pôjde o ďalší tuctový príbeh o stredoškolskej láske avšak skutočnosť, ktorá sa ukrýva v knihe je v rozpore s tým, čo vo mne vzbudil obal knihy.

Príbeh je napísaný do detailov avšak neobsahuje zbytočné opisy. Je pútavý a zrozumiteľný. Určite sa mi oplatilo počkať, pretože nejde o žiaden gýč ani brak.

Kniha Bezmocná od Dominiky Wurll je skutočne – neskutočným príbehom.

Vaša Dominika


Ahojte,
milujem čítanie a kniha, ktorú som čítala naposledy, ma veľmi zaujala a bavila. Volá sa Matilda a je to kniha o malom nadanom dievčatku.

Príbeh je veľmi zaujímavý a neustále som pri čítaní mala úsmev na perách. V knihe sú nádherné ilustrácie, ktoré sa mi veľmi páčili. Je veľmi nápaditá.

Matilda napriek tomu, že bola veľmi múdra – naučila sa sama čítať a bola matematický génius, oplývala skromnosťou. Na knihe sa mi páčilo, že v sebe našla talent a teda, že vedela ovládať veci na diaľku len prostredníctvom svojich oči. Túto schopnosť by som chcela mať aj ja, hneď by sa mi žilo ľahšie.

Vaša Mirka.

 

Ahojte,
za oknami ešte stále vládne zima, sem – tam poletujú vločky snehu. Obdobie ako stvorené na celodenné leňošenie s knihou v ruke pri teplom čaji, kde tú správnu atmosféru dotvára sneh a dážď, ktorý bubnuje na okno.

Ak patríte k tým, ktorých fascinujú hrady a zámky, milujete povesti a príbehy o existujúcich, ale aj zaniknutých slovenských hradoch, ktoré vás pohltia svojím pútavým a jedinečným dejom o našej vlasti určite neoľutujete, ak siahnete po tejto knihe.

Druhá časť nám prináša 95 príbehom s reálnym historickým jadrom, ktorý je doplnený o fantáziu ľudí, ktorí si dané príbehy tradovali z pokolenia na pokolenie.

Knihu dotvárajú vhodne zakomponované grafické ilustrácie, ktoré dotvárajú celkový estetický ako aj čitateľský zážitok.

Povesť o mojom obľúbenom hrade predčila moje očakávania a tak ako aj ostatné povesti bola opradená históriou, pútavosťou, fikciou aj skutočnosťou.

Máte aj vy svoj obľúbený hrad?

Vaša Dominika.

 

Ahojte,
milujem, ak mi kniha sprostredkuje príbeh, ktorý v sebe nesie príbeh života, pri čítaní tejto knihy som mala slzy na krajíčku aj úsmev na perách. Pri niektorých situáciách som si vravela „presne“, iné som čítala so zatajeným dychom.

Kniha je výpoveďou autorky, jej cesta životom, je o predsudkoch, o dvoch svetoch a o tom, ako odišla bývať z osady do hlavného mesta. Nie je to len autobiografická kniha, ale je to inšpirujúci príbeh, ktorý inšpiroval a inšpiruje veľa ľudí.

Dej v knihe je ľahko čitateľný bez zložitých dramatizácií. Autorka vykresľuje svoj život od dieťaťa po súčasnosť. Cigánka si získala moje knihomoľské srdce.

Ako ste začali víkend vy?

Vaša Miška

 

Ahojte,
v posledných rokoch často veľa cestujem vlakom a na týchto mojich „potulkách“ si rada cestu spríjemňujem famóznou knihou, ktorá ma vtiahne do deja, tak že ani neviem ako som sa ocitla v cieľovej stanici.

Pri jednej z ciest som siahla po najnovšej knihe od Kassie West – Láska nie je lotéria. U Kassie boli čitatelia zvyknutí na hlavných hrdinov, ktorí boli obľúbenými avšak v tomto prípade ide o hrdinku, ktorá sa stane populárnou a obľúbenou až po tom, čo sa jej v deň oslavy 18. narodenín podarí vyhrať v lotérii.

Okrem príjemnej zmeny charakterových vlastností hlavnej postavy je príbeh veľmi pozoruhodný, interesantný a neuveriteľný. Príbeh je aj o tajomstve, romantike, o životných rozhodnutiach a o tom, že za každých okolností je potrebné stáť pevne nohami na zemi inak nám hrozí, že vzlietneme vysoko nad oblaky, čo spôsobí, že sa začneme na veci pozerať povrchne.

Kassina hrdinka stojí pred dôležitými otázkami v živote. Ako sa popasuje s novovzniknutou situáciou? Vyriešia peniaze všetky jej problémy? Môže veriť svojim kamarátkam? Zmenia ju peniaze?

Ak aj vy radi čítate knihy počas cestovania, budeme radi, ak nám do komentára napíšete Váš knižný typ alebo knihu, ktorú práve čítate.

Vaša Ivetka


,Ahojte,

určite ste už všetci zažili súrodeneckú rivalitu, kedy ste bojovali o pozornosť rodičov alebo o svoju pravdu a cítili ste sa byť ukrivdení a nešťastní. Myslím si, že každému kto má súrodencov je tento pocit dôverne známy. Autorka trefne poukazuje na problém mnohých rodín, na to, že aj šťastné rodiny ukrývaju svoje tajomstvá, trápenia, životné úskalia aj nešťastia.

Kniha vás pohltí natoľko, že zabudnete dýchať a oddáte sa čaru čítania. Aj keď je táto kniha určená pre tínedžerov, ja by som ju odporúčila rovnako aj všetkým rodičom, starým rodičom a každému dospelému človeku, aby si uvedomil, že každá ľudská bytosť je výnimočná, presne taká aká je.

Nechcem viac prezrádzať, no určite si pozrite moju recenziu, v ktorej Vám toho poviem omnoho viac.

Vaša Mirka ☺"11.12.2018 mali rómski žiaci na základnej škole v Kosiciach opäť možnosť zažiť jeden z ,,rozprávkových" zážitkov :). Prišiel medzi ne Maroš Balog, vedúci Rómskeho literárneho klubu - ROLIK . A ako môžete vidieť na fotkách, deti ho obkolesili, pozorne počúvali a nechceli ho pustiť preč
Maroš Balog, ďakujeme za všetko


,,Ahojte!

Kto nečítal tento rozprávkový príbeh? Málokto. Rozprávky sú pre deti a preto sa väčšinou táto kniha spája s našim detstvom. 

U mňa to je trocha inak. Knihu som prečítala iba pred nedávnom a myslím, že kniha si ma našla v tom najlepšom a najvhodnejšom čase. V čase kedy ste dostatočne vyzretý na to, aby ste vlastnili hviezdy a spoznali svet malého princa, ktorý nie je len ilúziou mysle. 

A vlastne aj keby bol len ilúziou nevadilo by mi to. Malý princ mi zmenil život ....dotkol sa môjho srdca. Dotkol sa mojej budúcnosti. 


Viac sa dozviete v mojej recenzií.

Moja otázka je jednoduchá. Viete nakresliť ovečku?

Vaša Lydka ♥“


20.11.2018 oslavuje naše OZ ĎAKUJEM - ,,PAĽIKERAV" už svoje 4. narodeniny a my sme sa ich rozhodli osláviť v naozaj veľkom štýle :).
Už o nás viete, že sme vášniví knihomoli, a tak sa ani táto oslava nemôže niesť inak než v znamení kníh :). Vymysleli sme si Deň rozprávok, resp. po rómsky paramís.
23.11.2018 sa všetci knihomoli z Knižného klubu Paľikerav vyberú do jednej konkrétnej základnej školy v Košiciach, ktorú navštevujú len rómski žiaci a priamo pred nimi budú čítať rozprávky.


,,Ahojte!

Aj vy milujete na jeseni tú pestrofarebnosť a cítite vo vzduchu blížiace sa Vianoce? So skorším sa stmievaním vonku, ktoré neodmysliteľne patrí k tomuto ročnému obdobiu, čoraz viac trávim radšej čas doma pri knihe. Tentokrát som siahla po famóznom príbehu Červené lístie od vydavateľstva Slovart.

Na knihe ma zaujala najviac jej nádherná obálka, ktorá je neprehliadnuteľná. Kniha v sebe skrýva príbeh o troch mladých ľuďoch, ktorí utečú z domu a medzi ktorými sa vytvorí silné kamarátske puto. Je to nádherná, pôsobivá kniha nie len o kamarátstve, ale aj o dospievaní a o živote celkovo, ktorá nie je napísaná vôbec zložitým štýlom. Preto, ak hľadáte vhodný vianočný darček pre svojho kamaráta/kamarátku alebo pre svojho tínedžera doma, ktorého zaujímajú silné príbehy, určite siahnite po tejto knihe.

Veľmi nás poteší, ak nám dole do komentára hodíte Vaše tipy na skvelé knihy.

Vaša Miška


„Ahojte priatelia!
Ako trávite tento sviatočný deň vy? My školáci, máme prázdniny, a tak keď som konečne doma, si neviem predstaviť ako inak by mal môj deň začínať, než raňajkami a dobrou knihou.

Dnes som siahla po knihe od Naty Sabovej s názvom Ochrankyňa. Od autorky som už čítala jednu knihu, ktorá ma úplne dostala, a tak som začala s malou dušičkou čítať aj túto.

Kniha ma veľmi upútala a zaujala. Príbeh je popísaný do najmenšieho detailu, čo ma do deja vtiahlo ešte viac.

Kniha a príbeh je o dievčati, ktoré chráni ľudí po celom svete. Teraz prichádza na Slovensko, aby tu našla chlapa skôr než stihne vykonať niečo hrozné. Skôr než niekoho zabije. Lenže, ktorý to je? Koho vlastne hľadá? Pri plnení svojho poslania však podrobí svoje srdce skúške – zaľúbi sa do študenta psychológie Patrika.

Knihu som prečítala jedným dychom. Obsahuje všetko, čo na knihách milujem – tajomno, dobrodružstvo, romantiku, sci-fi a bravúrny koniec. Páči sa mi, že kniha je určená presne na tieto chvíle, kedy sa chcete usalašiť doma s hrnčekom teplého čaju a nerušene sa začítať do príbehu.

Čo sa mi na knihe veľmi páči je to, že autorka poukázala na to, že svet nie je len čierno-biely, ale že má aj odtiene sivej, že všetky prekážky v živote sú na to, aby sa prekonali a niet lepšieho pocitu, ako keď po svojom boku máte priateľov.

Máte aj vy nejakú knihu, ktorá Vás v poslednom čase veľmi zaujala? Budem rada, ak mi dáte tip dole do komentára.

Vaša Dominika.“


,,Ahojte,
zháňate dar pre zanieteného čitateľa a neviete si poradiť aký žáner zvoliť? Ja Vám dám jeden dobrý tip! Každého čitateľa určite poteší kniha o Slovenských hradoch. Avšak pozor! Neide o typickú knihu s faktami, ale knihu povestí o slovenských hradoch a zámkoch, ktoré zozbieral a spísal Ján Domasta.

Kniha obsahuje vcelku 95 veľmi pozoruhodných a excelentných príbehov, ktoré majú rôzne konce. Bonusom pri týchto povestiach je to, že sa odohrávali na zámkoch a hradoch, ktoré ešte stále existujú a môžete ich teda navštíviť (čo ja považujem za neuveriteľný bonus) alebo aj o dávno zaniknutých.

Každá povesť v knihe je prerozprávaná veľmi pútavým štýlom, viaže sa k historickému skutočnému jadru. Povesti sú popretkávané skutočnosťou aj fantáziou ľudí, ktorí si tieto povesti tradovali ústnym podaním z pokolenia na pokolenie.

Čo sa mne osobne na knihe veľmi páči sú aj veľmi esteticky vkusné grafické ilustrácie, ktoré dodávajú knihe šmrnc.

V knihe môžete nájsť povesti o hradoch ako je Krásna hôrka, Červený kameň ci Bratislavský hrad. Povesti sú zoradené v abecednom poradí a mne neostáva nič iné iba sa tešiť na druhú časť, kde by sa mal objaviť aj Spišský hrad, ktorý je môjmu srdcu najbližší.

Vaša Dominika


,,Čaute, som nesmierne rada, že Vám môžem povedať pár slov k tejto neuveriteľnej knihe, ktorá si ma úplne získala. Ide o napínavý psychotriler, ktorý sa odohráva uprostred oceánu. Kniha je napísaná naozaj veľmi dobre, je nepredvídateľná, obsahuje nečakané dejové zvraty, famózne chataktery postáv a ako čerešnička na torte sú detailné opisy autora, ktoré Vás vtiahnu do deja ešte viac. Príbeh sa odohráva na lodi, na ktorú sa vyberie policajný psychológ Martin potom, čo pred pár rokmi počas rodinnej dovolenky na luxusnej lodi prišiel o syna a manželku za veľmi záhadných okolností. Nikto z posádky zmiznutie manželky a syna nevedel zdôvodniť. Po tejto tragickej udalosti sa zaprisahal, že na žiadnu loď už nevkročí až do okamihu, kým sa neobjaví dôkaz, ktorý by ho mohol priviesť k rozuzleniu záhadného zmiznutia.

Ak obľubujete trilery s krimi zápletkou, tak táto kniha by nemala chýbať vo Vašej knižnici, pretože Vás bude držať v napätí počas celého čítania.

Vaša Miška


"Drahí priatelia,

Škola nám už klope na dvere. A ja sa tak sa zamýšľam pri tréningu a malej meditácii, potom ako som si posledný krát skontroloval moje postrehy pred recenziou.

Prázdniny sú čo chvíľa, nenávratne preč. Bude nám za nimu smutno, no treba ich odohnať aby sme sa mohli posunúť v životnom raste. Pretože aj tie najkrajšie chvíľe musia ustúpiť pred tými potrebnými.

Pripravil som si pre Vás taký hybrid mini vlogu a recenzie. Zopár záberov ktoré na zaujali v španielsku, dúfam že zaujmú aj Vás. Zároveň som si na konci recenzie, pripravil pre Vás malé prekvapenie.

Pekný zvyšok prázdnin

Vaš Lukáš"


,,Ahojte, volám sa Mirka a už čoskoro mi začne môj kolotoč školských povinností. Svoje voľné chvíle, ktoré mi ešte ostávajú si obohacujem aj o čítanie tejto úchvatnej knihy. Knihu napísala Anne Marie – Pol a volá sa Tancuj. Ide o piatu časť, v ktorej sa Nina po Vianociach opäť stretáva so svojimi kamarátkami. Avšak ich priateľstvo už nie je také ako bývalo. Skrýva sa za tým žiarlivosť? Nina si z toho však ťažkú hlavu nerobí. Môže za to črtajúca sa prvá láska? Kniha sa mi veľmi páči, lebo je úsmevná, jedinečná, je o priateľstve aj o láske a vtiahla ma natoľko do deja, až mi pomohla nachvíľku zabudnúť na blížiacu sa školu.

Toto leto sa mi podarilo prečítať veľa kníh, ktoré som si veľmi obľúbila.

Máte aj vy nejakú knihu, ktorá sa stala Vašou naj knihou tohto leta? Ja osobne sa neviem rozhodnúť iba pre jednu.“


,,Všetkým rebelkám na svete:
Snívajte viac,
mierte vyššie,
bojujte silnejšie
a keď budete mat pochybnosti,
pamätajte si,
že máte pravdu.“
(Z knihy: Príbehy na dobrú noc pre rebelky.)


Zdravím. Chcem sa s Vami podeliť o knihu, ktorá mi v poslednom čase veľmi prirástla k srdcu. Ide o „rozprávkovú“ knihu s názvom Príbehy na dobrú noc pre rebelky. Ak sa pýtate prečo som dala rozprávkovú do úvodzoviek je to z jedného jediného dôvodu. Sú to ozajstné príbehy o mimoriadnych ženách, ktoré zmenili svet a sú napísané formou krátkych rozprávok.


V knihe je celkom 100 silných podnetných životných príbehov, ktoré sa zapísali do histórie. Začítať sa môžete do príbehu o Coco Chanel, Jane Austenovej, či Alžbete I..

Príbehy nie sú o princeznách, ale matematičkách, supermodelkách, špiónkach, spisovateľkách, političkách, aktivistkách či dokonca o námorničke a rockovej hviezde.

Ide o rozprávky na dobrú noc o ženách z každého kúta sveta, rôzneho veku, náboženstva, farby pleti, národnosti a povolania. Je to jedna z najoriginálnejších kníh aké som kedy držala v ruke!
Dlhú dobu som nenatrafila na tak jedinečnú a nádhernú knihu zvonku aj zvnútra. Je nie len nádherná, ale aj inšpiratívna, vzbudí vo vás zvláštne príjemné emócie na duši. Dajú vám pocit, že stačí len chcieť, nevzdávať sa a všetko je možné. Aj ten najbláznivejší sen sa môže razom stať skutočnosťou. 


Kniha je vhodná pre všetkých, nie len pre dievčatká či ženy. Ja by som ju obzvlášť odporúčala chlapcom a mužom. Veď predsa knihy nepoznajú pohlavie a vek!
Rozprávky na dobrú noc pre rebelky mi veľmi prirástli k srdcu. Sú výnimočné, zanechali vo mne silný a nezabudnuteľný dojem a zážitok z čítania.
Aká kniha prirástla k srdcu v poslednej dobe Vám? Alebo Vám pomohla zmeniť Vaše nazeranie na svet? Budem rada, ak mi dole do komentára napíšete niečo o Vašich srdcovkách.“ .


,,Ahojte. Ako začínate rána Vy? Máte nejaký ranný rituál? Ja som si povedala, že v lete by som mohla trošku spomaliť a vychutnať si ránna, keď sa nemusím nikam náhliť a k raňajkám namiesto telky si prečítať pár stránok z knihy. 

Táto kniha ma, ale natoľko zaujala, že to vidím na deň nič nerobenia s knihou v ruke. Je to novinka na knižnom trhu, ktorú by doma mala mať každá, ktorá zatúži po romantike a po pocite prežiť znova prvú lásku.

 Knihy od tejto autorky sú famózne a pre mňa jedinečné aj tým, že sú vhodné pre každú vekovú kategóriu, nie len 12+ ako je uvedené na obale. Príbehy v sebe skrývajú vždy aj nejaké poučenia. Táto love story si ma úplne získala. 

Ide o lásku, ktorá sa zrodí z nenávisti. O lásku cez písmenká. Viac nebudem prezrádzať, pretože som sa rozhodla, že táto kniha a tento príbeh si zaslúži videorecenziu. 

Budem rada, ak mi napíšete či ste už niečo od danej autorky čítali alebo či aj Vás jej knihy zaujali, tak veľmi ako mňa. 

Prajem pekný slenečný deň."


 
 

,,Počas týchto letných dní som sa začítala už do mnohých kníh. Momentálne v knihe s názvom Popol a hriech objavujem hodnotu priateľstva. Zažili ste už zvláštne priateľstvo? 

Také práve zažíva hlavná hrdinka Zorka. Puto, ktoré sa vytvorilo medzi mladým dievčaťom a postarším pánom je nesmierne silné. Aj tu platí, že vek je len číslo a ľudia si môžu rozumieť za každých okolností. Priateľstvo je však krehké a môžete ho ľahko stratiť.

 Čo by ste povedali či chceli zažiť s vašim najlepším priateľom keby mu ostávalo pár mesiacov života? Je kniha takým verným priateľom?"

Lydka Pompová


 ,,Ahojte či prší, sneží alebo sú vonku, tak pekelné teplá, nie je nič lepšie ako vypnúť a žiť chvíľku životniekoho iného. Veď o tom knihy sú. Je to ako práca herca, kedy si môžete vyskúšať rôzne povolania. Ja som sa pre tentokrát stala právničkou Katherine. 

O tom aký bol jej životný príbeh sa dozviete už čoskoro v mojej najnovšej recenzii, ktorú si určite nenechajte újsť. Prezradím však, že kniha v sebe skrýva veľmi napínavý, strhujúci a pútavý príbeh. Čo práve čítate vy? Kým ste sa na chvíľu stali?"

Miška Peštová

 ,,Ahojte, ako trávite leto vy? Ja sa snažím oddýchnuť si od školských povinností, tak že sa vyhrievam na slniečku! 

Samozrejme ako inak, ak nie s knihou v ruke? Práve čítam knihu Prípad pre tri, ide o detektívny prípad pre dievčatá. Kniha je plná humoru, dôvtipu a napätia. S údivom čítam príbeh o tom či sa podarí trom detektívom v sukni vyriešiť prípad záhadných vyzváňajúcich mobilov. 

Už sa teším na rozuzlenie príbehu! A ako trávite leto vy? Ktoré knihy Vám v detstve robili spoločnosť? Teším sa na Vaše odporúčania. 

Pekný deň, Mirka.

Mirka Vargová