Podujatia

ROMAVERSITAS 

Promócie 1. ročníka Detskej Romaversitas .

Bolo to absolutne dokonalé, za čo môžeme ďakovať pani doc. Jurine Rusnákovej, riaditeľke Ústavu romologických štúdií na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Zabezpečila , dospelácke" promócie až do tých najmenších detailov, boli taláre, diplomy, hymny, proste všetko. Chýbalo azda len jediné- dojatí rodičia, ale tých statočne zastupovali naši vedúci.

Tento projekt finančne podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

PS: sľubujeme, že toto je posledný spam o Detskej Romaversitas ;) . Ale nič nebojte, o chvíľu spúšťame ďalšie aktivity, spamu bude až- až .   

1. ročník Detskej Romaversitas bol tak plný zaujímavých momentov a situácií, plný nových skúseností, že proste máme kopu materiálu, ktorou by sme Vás mohli aj ďalších pár týždňov spamovať. Ale nebojte, vyberieme len tie najzaujímavejšie ;) .
A tak tu máme vlog o prednáškach.
Apropos, čo Vás napadne ako prvé, keď sa povie univerzita? Väčšinu ľudí asi prednášky. A to bolo prvé, čo sme vedeli, že musí naša Romaversitas obsahovať ;) .
Začali sme prednáškou o sebapoznávaní, prešli plynule do histórie Rómov, následne spoznali život olašských Rómov až sme skončili pri rómskom jazyku.

Ďakujeme všetkým zúčastneným lektorom ;) .

Podujatie bolo realizované vďaka finančnej podpore Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Imatrikulácia študentov 1. ročníka Detskej Romaversitas organizovanej Občianskym združením ĎAKUJEM - ,,PAĽIKERAV" na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, vďaka finančnej podpore Fondu na podporu kultúry národnostných menšín  .

Keď sme projekt Detskej Romaversitas tvorili, nemali sme až takéto ,,vznešené" predstavy o imatrikulácii. No stačil jeden telefonát s pani doc. Jurinou Rusnákovou, riaditeľkou Ústavu romologických štúdií v Nitre a tá nám ukázala nový rozmer slova ,,imatrikulácia" na detskej univerzite - významní predstavitelia univerzity v talároch, hymna SR, hymna univerzity UKF v Nitre, hymna Gaudeamus igitur, a, samozrejme, imatrikulačné dekréty ;) . Samozrejme, nechýbal ani príhovor zástupcu študentov, ktorý za všetkých krásne predniesla iba 10- ročná Nikolka .
Proste všetko bolo tak, ako má byť .

Pani doc. Jurina Rusnáková, ďakujeme za pomoc .

Dnes, t.j. 16.08.2019, na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre promovali prví absolventi 1. ročníka Detskej Romaversitas, ktorú sme realizovali vďaka finančnej podpore Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Zorganizovať detskú univerzitu na ozajstnej univerzite so všetkým, čo k tomu patrí, od imatrikulácií cez prednášky a semináre, až po promócie, nie je vôbec jednoduché. Vzhľadom na to by sme sa radi aj touto cestou poďakovali za pomoc pri realizácii tejto detskej univerzity pani doc. Jurine Rusnákovej, riaditeľke Ústavu romologických štúdií v Nitre.

20 rómskych žiakov si dnes z rúk prorektora Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre prevzalo v rámci slávnostných promócii zaslúžený diplom o absolvovaní 1. ročníka Detskej Romaversitas.
Nechýbali slzičky dojatia nielen v očiach vedúcich, ale aj u samotných žiakov, ktorí boli na seba veľmi hrdí ;) . Sme presvedčení, že čas strávený na univerzite je dobrou motiváciou do ich ďalšieho študijného života :) . Držíme Vám palce ;) .

OZ ĎAKUJEM - ,,PAĽIKERAV" práve odmenilo 3 najlepších študentov 1. ročníka Detskej Romaversitas realizovanej na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre vďaka finančnej podpore Fondu na podporu kultúry národnostných menšín

Imatrikulácie


Koncert v parku za Paľikerav 2019

Na Koncerte v parku za Paľikerav už tradične vystúpila aj skupina Gipsy Nicol a my sa hrdíme tým, že sme dôvodom, pre ktorý cestujú cez celé Slovensko - máme Vás radi  .
Foto: KG Royal

Ešte Vám to tu trošku zaspamujeme fotkami z vystúpení výnimočných účinkujúcich z Koncertu v parku za Paľikerav  . Začíname s DINY Košice a veľmi talentovanou speváčkou Jessicou .
Foto: KG Royal

Pred touto časťou programu sme mali veľký rešpekt- báli sme sa, že beseda so spisovateľkami proste nebude mať divákov, ale viete, čo sa stalo? Napriek tomu, že spŕchlo pár minút pred začiatkom besedy, tak diváci prišli a bolo ich nad naše očakávania ;) .
A preto nám nedá nezopakovať slová našej vedúcej, ktoré povedala priamo na pódiu- ,,Rómovia milujú literatúru" .
Paľikeras

Super show predviedli aj Šorty a ADiss, s ktorými tancoval celý Kulturpark. Boli ste?
Foto: KG Royal

Dvaja výnimoční páni počas Koncertu v parku za Paľikerav:
- Maroš Balog, ktorý koncert skvele moderoval svojím osobitým štýlom a  pán spisovateľ Richard Rychtarech, o ktorom Vám prezradíme takú našu storku- naša recenzentka Ivetka si všimla na jeho fb, že je v Košiciach a zmienila sa o tom našej vedúcej. A tej netreba veľa podnetov k tomu, aby nám plnila sny- a ani nie do dvoch hodín sa tento autor objavil aj s darčekom v ruke na oslave Ivetkiných promócií.

Toto podujatie podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín.


PAĽIKERAV letný tábor 2019

Bol to náš prvý zorganizovaný tábor a prezradíme Vám, že nie posledný  .
Bol celý v našich rukách od samotného počiatku- na víkendovom stretnutí sme si pripravili jeho metodiku, podrobne lustrovali pre nás to najvhodnejšie ubytovanie, zostavovali kvalitný jedálniček, rozdeľovali si úlohy, pripravovali rekvizity, ... Proste všetko, čo Vám len napadne súvisiace s táborom, tak presne to všetko bolo v rukách členov KKP  .

A kto boli naši táborníci? Žiaci, ktorí prešli školskou čitateľskou súťažou a práve z nej vzišli tí najlepší z najlepších  . A verte, že už od začiatku našej spoločnej táborovej cesty sme zistili, že ich záujem o knihy je naozaj obrovský  .

Za možnosť zrealizovať tento tábor ďakujeme Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity .

 

Deň Rómov

Dnes máme pre Vás special video .
Dnes nezverejníme žiadnu videorecenziu, ale prinášame Vám vlog, ktorý si pre Vás pripravila naša Miška . Nezverejňujeme ho v tento deň vôbec náhodou- presne pred týždňom (08.04.) bol Medzinárodný deň Rómov, a my sme sa v tento deň zúčastnili na dvoch akciách- o jednej z nich Vám práve prinášame tento vlog .
Mišku, Mirku a Tomáša ste mohli stretnúť na besede Verejnej knižnice Jána Bocatia v Šaci .
Ako to tam prebiehalo, sa dozviete v priloženom vlogu :).

Ďakujeme za pozvanie .


Piknik so spisovateľmi podporený z Fondu na podporu kultúry narodnostných menšín

Viete, o čom sme pred 2 rokmi, keď sme zakladali Knižný klub Paľikerav snívali? Chceli sme ukázať, že Rómovia nie sú len tanečníci, hudobníci či speváci, ale že vynikajú aj v intelektuálnych činnostiach, ako je napríklad aj čítanie kníh či recitovanie . A zároveň sme chceli ,,priniesť" literatúru bližšie k ľuďom .

A to sa nám vďaka podpore Fondu na podporu kultúry národnostných menšín podarilo :). Získali sme grant na zorganizovanie 2 dní Pikniku so spisovateľmi :). No a kde zorganizovať piknik vo februári, keď je vonku zima, sneh a silný vietor? No predsa v školskej knižnici .

Desiatky detí si vypočulo životné príbehy autorov, dozvedeli sa niečo nové o ich tvorbe, prezistili si, čo robiť, ak by sa chceli stať autormi, prečítali spoločne ukážky z ich tvorby, atď...
Možno by ste ani neverili, koľko žiakov sa prihlásilo, že rado číta knihy a hrdo nám porozprávalo príbeh svojej poslednej prečítanej knihy  a zároveň mnohých aj učitelia pochválili za ich schopnosť krásne sa vyjadrovať písaným slovom .

Ešte nás čaká jeden Piknik so spisovateľmi :). Počasie nám ukazuje, že by sme ho mohli zrealizovať aj pod holým nebom. O všetkom Vás budeme včas informovať :).

Viete, o čo sa my v tomto ,,booktuberskom" svete snažíme? Iste, čítame knihy a recenzujeme ich pre Vás, a tým sa s Vami delíme o náš čitateľský svet, ktorý sme si doteraz nechávali len pre seba . Ale to, čo nás delí od iných knihomoľov prezentujúcich sa na sociálnych sieťach, je to, že my v knihe vidíme niečo omnoho viac. Pre nás je kniha prostriedkom stierania rozdielov, spôsobom búrania predsudkov voči Rómom, prostriedkom na sceľovanie spoločnosti a v konečnom dôsledku na motivovanie iných k čítaniu .
My sme sa rozhodli knihu, literatúru, priniesť k ľuďom, a to spôsobom, ktorý im bude blízky. My chceme ľuďom ukázať, že spisovateľ je človek z mäsa a kostí, ktorý si sadne aj na deku a bude s Vami piknikovať, ak treba .

A, chválabohu, sa nám toto podarilo aj vďaka Fondu na podporu kultúry národnostných menšín a nášmu projektu Piknik so spisovateľmi .

Za prijatie pozvanie ďakujeme pánovi Józsefovi Ravászovi, Kristíne Mojžišovej a Dominike Badžovej, zástupcom Rómskeho dokumentačno- informačného centra zo Štátnej vedeckej knižnice a zástupcom ROLIK- Rómskeho literárneho klubu .
Ďakujeme Výmenníku Važecká za možnosť zrealizovania akcie v týchto nádherných priestoroch .


Mikuláš na ZŠ Galaktická 9, Košice

A takto to vyzeralo, keď na základnú školu v Košiciach, ktorú navštevujú len Rómovia, prišiel Mikuláš (Martin Seman) s kopou darčekov pre dobré aj menej poslušné deti .
Ďakujeme za všetko


Deň Paramís 

A 23.11.2018 do školy zavítal Ábel Ravasz, splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity. Výzvu prijal, rozprávku prečítal v dueli s našou Ivetkou a aj napriek tomu, že duel neprehral, daroval do knižnice knihy .
Aké to bolo, si môžete pozrieť v priloženom vlogu.

Snívate o stretnutí s nejakým hercom či herečkou? A čo tak rovno s herečkou z momentálne asi najsledovanejšieho seriálu Oteckovia? Že to je nereálne?
Ale čo by, aj veľké sny sa plnia . Veď pozrite na našu malú Mirku . Vysnívala si stretnutie s úspešnou slovenskou herečkou Jankou Kovalčikovou, a podarilo sa . Samozrejme, že snom treba občas napomôcť :). Ale to vy už určite viete

Deň Paramís s Usmievankou

Deň Paramís 1. Ste zvedaví, ako to vyzeralo, keď na Súkromnú základnú školu Galaktická 9 v Košiciach prišiel pán prezident

,,Raz sa to všetko zmení, prebúrať všetky steny sa dá". Poznáte tieto slová? Veď kto by nepoznal známy hit kapely Nocadeň . Tieto slová vyznievajú v dnešnej dobe naozaj symbolicky a my sme veľmi radi, že sa ich autori zúčastnili aj nášho Dňa paramís a prišli prečítať rómskym žiakom rozpravku .

A veruže, nielen info o účasti kapely Nocadeň nájdete v tomto vlogu :). Dozviete sa v ňom, že prišiel deťom čítať aj košický župan Rasťo Trnka a deti ho vítali s takým potleskom, akoby stretli veľkú hviezdu showbiznisu :).

Čítal im aj Johny z Rádia Košice, a to si žiaci riadne užili :). Veď si len predstavte, umožnil im vyskúšať si na chvíľu prácu redaktora :).

A aby toho nebolo málo, prišiel za nimi do školy aj košický kultúrny guru Richard Herrgott

Deň Paramís s Martinom Semanom

Deň Paramís s Ondrejom Kandráčom

Deň Paramís 2. Že pre rómskych žiakov čítal rozprávky aj tím HC Kosice už viete :). No zatiaľ neviete, ako to tam vyzeralo. A to sa môžete dozvedieť z priloženého videa.
Zdroj: Facebook - HC Košice (oficialna stránka)


Recitačná súťaž - Rómovia recitujú 2018

05.10.2018 bol výnimočný deň, ako pre naše OZ ĎAKUJEM - ,,PAĽIKERAV", tak aj pre rómske talenty . Konal sa v poradí už tretí ročník recitačnej súťaže Rómovia recitujú, ktorú naše OZ organizovalo.
Ako už z výstižného názvu súťaže vyplýva, súťaže sa zúčastnili len rómski žiaci a študenti od základných škôl až po vysoké školy, a ukázali naozaj obrovskú dávku talentu .
V priloženom videu Vám prinášame aspoň malú ukážku z tejto akcie.


Koncert v parku 2018