Podujatia

Beseda s etnologičkou Ivanou Šusterovou

Olašskí Rómovia boli jednou z tém našej Detskej Romaversitas a z dôvodu veľkého záujmu sme v debate na túto tému pokračovali aj v našej košickej kancelárii, kde nás svojou návštevou poctila doslova odborníčka na túto tému- etnologička Ivana Šusterová z Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity.

Dozvedeli sme sa veľa o živote Olašškých Rómov, ale najmä o ,,krokoch" tejto našej hosťky, ktorými sa im približovala.
Aj Vás zaujíma táto téma? Tak Vám odporúčame Ivankinu knihu Život Olašských žien :).


Tento rok sa intenzívnejšie venujeme rómskym žiakom prevažne prvého stupňa základných škôl a snažíme sa ich našou aktívnou prácou motivovať k štúdiu a vzdelávať cez knihy a literatúru.
A za týmto účelom sme sa stretli aj uplynulý víkend na Jahodnej, kde sme realizovali literárny tábor vďaka finančnej pomoci z Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity

Paramisengero dives - Deň paramís

Taaaak dnes máme za sebou ďalší z našich akčných dní .

Práve dnes, 29.10.2019, sme na jednej košickej základnej škole realizovali Deň paramís, za čo veľmi pekne ďakujeme vedeniu danej školy.

Ako si asi predstavujete Deň paramís? V čom spočíva? Ako prebieha?
Tak na všetky tieto otázky Vám práve teraz radi zodpovieme.

Vybrali sme spomedzi detí a mladých, s ktorými spolupracujeme, tých, ktorí vedia najlepšie čítať a sú najodvážnejšie, neboja sa vystúpiť pred publikum a zabojovať s trémou. A títo ,,vyzývatelia" si zvolili tých, s ktorými by sa chceli stretnúť v čitateľskom dueli- ako napríklad prezidentka Čaputová, poslanec Martin Seman, primátor Jaro Poláček, speváčka Anabela Mollová, Gitana officiál, Kristína Peláková, speváci Rytmus, Kali, P.A.T. a MegaM, herec František Balog, moderátori Junior a Marcel, Viktor Vincze, Adela Vinczeová, bývalá Miss Eva Rezešová Džodlová, atď.... S vyzvanými sme sa snažili skontaktovať a v prípade záujmu o účasť dohodnúť podrobnosti. Ak sa nám predsa len podarilo nakontaktovať s oslovenou osobnosťou, tak sme dostali v podstate samé pozitívne reakcie.
Aby sme teda boli úprimní, negatívne zareagovala len jedna speváčka, ktorá by to k nám mala aj pešo len na skok z dedinky neďaleko Košíc, no jej manažér nám doslovne napísal, že ,,ona na takéto akcie nechodí". Asi sme len veľmi malý ,,rozboril" a hlavne sme tam nemali kamery, keďže u neho ju môžete vidieť pravidelne

A potom sú tu oni  .
Prvý konkrétny príspevok venujeme mestskému pánovi poslancovi Martinovi Semanovi, s ktorým sme v kontakte ešte z obdobia, keď nikto z nás netušil, že sa raz poslancom stane (nie to ešte dokonca double poslancom).
Každopádne, pán poslanec nás pravidelne poctí svojou návštevou, ešte sa nám nestalo, aby naše pozvanie odmietol a dokonca so železnou pravidelnosťou nás nezištne poteší aj nejakým darom.
Dnes takto napríklad Ivetka, ktorá ho vyzvala, dostala obálku a v nej najväčšia túžba knihomoľa = poukážka na nákup kníh v super hodnote. A potom nasledoval ešte jeden darček, spoločenská hra Activity pre náš Knižný klub Paľikerav, po ktorej sme dlho túžili, no nemohli sme si ju dovoliť.

Takže my vlastne máme teraz na konci októbra Vianoce, ešte raz ďakujeme


Výzvu do čitateľského duelu prijal aj Roman Goroľ, ktorý sa stal redaktorom národnostného vysielania RTVS. A to, že si ho Mirka vybrala, nie je v podstate vôbec žiadnym prekvapením- sú to totiž kolegovia, keďže Mirka pôsobí v rozhlasovej družine.

No my pána Goroľa poznáme aj ako autora básnickej zbierky Studený dotyk strateného rána, no zároveň aj ako asistenta učiteľa, ktorý vo svojej funkcii pôsobil aj v časoch, keď ju navštevovala aj naša Miška

Deň paramís- Anabela Mollová

Pozvanie do čitateľského duelu prijala aj skvelá speváčka Anabela Mollová, ktorá aktuálne hviezdi v Milujem Slovensko či vo veľmi úspešnej skupine Fragile.

My Anabelku poznáme už pár rokov od doby, keď bola naším hosťom v našej talkshow Paľikerav za návštevu. A preto sme sa na ďalšie stretnutie s ňou opäť veľmi tešili ;) .

Ďakujeme


Naše dievčatká natočili výzvu do čitateľského duelu, ktorou vyzvali pani prezidentku Čaputovú na čítanie rozprávok. Tá sa však z pracovných dôvodov nemohla zúčastniť.
No nemuseli sme byť vôbec smutní, nakoľko sme mali možnosť spoznať pána kancelára Rozkopala  .

A pán kancelár sa zdatne chopil svojej úlohy- keďže osadenstvo publika tvorili nulťáci a prváci, rozhodol sa rozprávku im prerozprávať a naša Ivetka ju prekladala do rómčiny.
Pre detičky to bol obrovský zážitok  .


Deň paramís- vyzvaní Junior a Marcel

Celé to začalo takto: Ivetka natočila výzvu do čitateľského duelu, ktorá sa dostala až k Juniorovi. Ten nám napísal, že v daný deň nestíha prísť do KE, ale pozval nás na nahrávanie Rannej show vo Funrádiu.

Nebolo nám treba dlho zvažovať prijatie tohto pozvania, a tak sme nasadli v stredu nad ránom do auta, aby sme stihli prísť včas do Rannej show, a veruže to bol zážitok, ktorý sme si užili malí i veľkí ;) .

ĎAKUJEME

Deň paramís- Zuzana Mitošinková, Vydavateľstvo Egreš

Vydavateľstvo Egreš už dlhšiu dobu poznáme, keďže spolupracujeme a našej Mirke sa ich knihy natoľko páčia, že sa rozhodla vyzvať ich šéfku do čitateľského duelu.

Stretli sme sa priamo v ich ateliéri v Novej Cvernovke, kde to majú naozaj krásne. Z každého kusu tovaru cítiť ducha jeho tvorcov.
Ak sa raz do BA vyberiete, a rozmýšľate nad tým, čo by ste chceli vidieť, čo tak potešiť svojou návštevou Vydavateľstvo Egreš? Neoľutujete .

Ďakujeme


Rómovia recitujú - recitačná súťaž

Za nami je už aj 3. krajské kolo súťaže Rómovia recitujú a sme v očakávaní fináloveho kola, ktoré sa uskutoční začiatkom novembra v Bratislave.
Prvé miesta zo všetkých kategórií a zo všetkých krajských miest sa stretnú na jednom mieste a v naozaj silnej konkurencii predvedú, čo v nich je. O tom, že už na krajských kolách nasadili latku naozaj vysoko, Vám snáď ani nemusím hovoriť :) .
O všetkom Vás budeme podrobne informovať.

Tento projekt realizujeme vďaka finančnej podpore Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Rómsky magazín, 27. októbra 2019, Rádio Regina, 20:00

O Rómoch panuje v spoločnosti veľa predsudkov. Jedným z nich je, že nemajú vlastnú literatúru. A teda aj to, že nemajú k literatúre vzťah. Doba sa však mení a ukazuje sa, že to nie je celkom tak. Mnohé rómske deti, hlavne na školách, kde sa im učitelia venujú, majú vzťah aj k literatúre a jej interpretácii. Ukazuje to aj podujatie pod názvom Rómovia sa recitujú. Podujatie realizuje Občianske združenie Ďakujem- ,,Paľikerav". Jeho štvrtý ročník sa konal len v týchto dňoch. Krajské kolo v Košiciach sa uskutočnilo dokonca priamo v priestoroch Rádio Regina Východ. Práve o tejto súťaži budeme, milé poslucháčky, milí poslucháči, hovoriť v relácii Rómsky magazín v nedeľu 27. októbra o 20:00. A ako teda recitujú rómske deti? Počúvať vás pozývajú Ivetka Horváthová, Pavol Feco, Kristína Mojžišová a Erika Godlová.


Literárny tábor

Uplynulý víkend sme v zariadení Zelený breh v Kokošovciach realizovali prvú časť literárneho tábora s názvom Po stopách knihy. Zúčastnilo sa na ňom 28 rómskych detí prevažne z prvého stupňa základných škôl. Výber týchto detí vôbec nebol náhodný, nakoľko s týmito deťmi sme už takmer rok v kontakte a intenzívne spolupracujeme. Sme presvedčení, že stoja za to, aby sme sa im venovali a rozvíjali v nich lásku k literatúre alebo už aj priamo autorský talent.

O pár týždňov sa stretneme na pokračovaní tohto literárneho tábora. A Vám sľubujeme, že pre Vás o celej tejto akcii pripravíme vlog :).

Tento literárny tábor sme realizovali vďaka finančnej podpore Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity.


ROMAVERSITAS 

Promócie 1. ročníka Detskej Romaversitas .

Bolo to absolutne dokonalé, za čo môžeme ďakovať pani doc. Jurine Rusnákovej, riaditeľke Ústavu romologických štúdií na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Zabezpečila , dospelácke" promócie až do tých najmenších detailov, boli taláre, diplomy, hymny, proste všetko. Chýbalo azda len jediné- dojatí rodičia, ale tých statočne zastupovali naši vedúci.

Tento projekt finančne podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

PS: sľubujeme, že toto je posledný spam o Detskej Romaversitas ;) . Ale nič nebojte, o chvíľu spúšťame ďalšie aktivity, spamu bude až- až .   

1. ročník Detskej Romaversitas bol tak plný zaujímavých momentov a situácií, plný nových skúseností, že proste máme kopu materiálu, ktorou by sme Vás mohli aj ďalších pár týždňov spamovať. Ale nebojte, vyberieme len tie najzaujímavejšie ;) .
A tak tu máme vlog o prednáškach.
Apropos, čo Vás napadne ako prvé, keď sa povie univerzita? Väčšinu ľudí asi prednášky. A to bolo prvé, čo sme vedeli, že musí naša Romaversitas obsahovať ;) .
Začali sme prednáškou o sebapoznávaní, prešli plynule do histórie Rómov, následne spoznali život olašských Rómov až sme skončili pri rómskom jazyku.

Ďakujeme všetkým zúčastneným lektorom ;) .

Podujatie bolo realizované vďaka finančnej podpore Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Imatrikulácia študentov 1. ročníka Detskej Romaversitas organizovanej Občianskym združením ĎAKUJEM - ,,PAĽIKERAV" na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, vďaka finančnej podpore Fondu na podporu kultúry národnostných menšín  .

Keď sme projekt Detskej Romaversitas tvorili, nemali sme až takéto ,,vznešené" predstavy o imatrikulácii. No stačil jeden telefonát s pani doc. Jurinou Rusnákovou, riaditeľkou Ústavu romologických štúdií v Nitre a tá nám ukázala nový rozmer slova ,,imatrikulácia" na detskej univerzite - významní predstavitelia univerzity v talároch, hymna SR, hymna univerzity UKF v Nitre, hymna Gaudeamus igitur, a, samozrejme, imatrikulačné dekréty ;) . Samozrejme, nechýbal ani príhovor zástupcu študentov, ktorý za všetkých krásne predniesla iba 10- ročná Nikolka .
Proste všetko bolo tak, ako má byť .

Pani doc. Jurina Rusnáková, ďakujeme za pomoc .

Dnes, t.j. 16.08.2019, na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre promovali prví absolventi 1. ročníka Detskej Romaversitas, ktorú sme realizovali vďaka finančnej podpore Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Zorganizovať detskú univerzitu na ozajstnej univerzite so všetkým, čo k tomu patrí, od imatrikulácií cez prednášky a semináre, až po promócie, nie je vôbec jednoduché. Vzhľadom na to by sme sa radi aj touto cestou poďakovali za pomoc pri realizácii tejto detskej univerzity pani doc. Jurine Rusnákovej, riaditeľke Ústavu romologických štúdií v Nitre.

20 rómskych žiakov si dnes z rúk prorektora Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre prevzalo v rámci slávnostných promócii zaslúžený diplom o absolvovaní 1. ročníka Detskej Romaversitas.
Nechýbali slzičky dojatia nielen v očiach vedúcich, ale aj u samotných žiakov, ktorí boli na seba veľmi hrdí ;) . Sme presvedčení, že čas strávený na univerzite je dobrou motiváciou do ich ďalšieho študijného života :) . Držíme Vám palce ;) .

OZ ĎAKUJEM - ,,PAĽIKERAV" práve odmenilo 3 najlepších študentov 1. ročníka Detskej Romaversitas realizovanej na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre vďaka finančnej podpore Fondu na podporu kultúry národnostných menšín

Imatrikulácie


Koncert v parku za Paľikerav 2019

V prvý jesenný deň je podľa nás najlepšie si pospomínať na naozaj vydarenú letnú akciu- 4. ročník Koncertu v parku za Paľikerav .

Za spoluprácu na tomto videu ďakujeme spoločnosti KG Royal.

Na Koncerte v parku za Paľikerav už tradične vystúpila aj skupina Gipsy Nicol a my sa hrdíme tým, že sme dôvodom, pre ktorý cestujú cez celé Slovensko - máme Vás radi  .
Foto: KG Royal

Ešte Vám to tu trošku zaspamujeme fotkami z vystúpení výnimočných účinkujúcich z Koncertu v parku za Paľikerav  . Začíname s DINY Košice a veľmi talentovanou speváčkou Jessicou .
Foto: KG Royal

Pred touto časťou programu sme mali veľký rešpekt- báli sme sa, že beseda so spisovateľkami proste nebude mať divákov, ale viete, čo sa stalo? Napriek tomu, že spŕchlo pár minút pred začiatkom besedy, tak diváci prišli a bolo ich nad naše očakávania ;) .
A preto nám nedá nezopakovať slová našej vedúcej, ktoré povedala priamo na pódiu- ,,Rómovia milujú literatúru" .
Paľikeras

Super show predviedli aj Šorty a ADiss, s ktorými tancoval celý Kulturpark. Boli ste?
Foto: KG Royal

Dvaja výnimoční páni počas Koncertu v parku za Paľikerav:
- Maroš Balog, ktorý koncert skvele moderoval svojím osobitým štýlom a  pán spisovateľ Richard Rychtarech, o ktorom Vám prezradíme takú našu storku- naša recenzentka Ivetka si všimla na jeho fb, že je v Košiciach a zmienila sa o tom našej vedúcej. A tej netreba veľa podnetov k tomu, aby nám plnila sny- a ani nie do dvoch hodín sa tento autor objavil aj s darčekom v ruke na oslave Ivetkiných promócií.

Toto podujatie podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín.


PAĽIKERAV letný tábor 2019

Bol to náš prvý zorganizovaný tábor a prezradíme Vám, že nie posledný  .
Bol celý v našich rukách od samotného počiatku- na víkendovom stretnutí sme si pripravili jeho metodiku, podrobne lustrovali pre nás to najvhodnejšie ubytovanie, zostavovali kvalitný jedálniček, rozdeľovali si úlohy, pripravovali rekvizity, ... Proste všetko, čo Vám len napadne súvisiace s táborom, tak presne to všetko bolo v rukách členov KKP  .

A kto boli naši táborníci? Žiaci, ktorí prešli školskou čitateľskou súťažou a práve z nej vzišli tí najlepší z najlepších  . A verte, že už od začiatku našej spoločnej táborovej cesty sme zistili, že ich záujem o knihy je naozaj obrovský  .

Za možnosť zrealizovať tento tábor ďakujeme Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity .

 

Deň Rómov

Dnes máme pre Vás special video .
Dnes nezverejníme žiadnu videorecenziu, ale prinášame Vám vlog, ktorý si pre Vás pripravila naša Miška . Nezverejňujeme ho v tento deň vôbec náhodou- presne pred týždňom (08.04.) bol Medzinárodný deň Rómov, a my sme sa v tento deň zúčastnili na dvoch akciách- o jednej z nich Vám práve prinášame tento vlog .
Mišku, Mirku a Tomáša ste mohli stretnúť na besede Verejnej knižnice Jána Bocatia v Šaci .
Ako to tam prebiehalo, sa dozviete v priloženom vlogu :).

Ďakujeme za pozvanie .


Piknik so spisovateľmi podporený z Fondu na podporu kultúry narodnostných menšín

Viete, o čom sme pred 2 rokmi, keď sme zakladali Knižný klub Paľikerav snívali? Chceli sme ukázať, že Rómovia nie sú len tanečníci, hudobníci či speváci, ale že vynikajú aj v intelektuálnych činnostiach, ako je napríklad aj čítanie kníh či recitovanie . A zároveň sme chceli ,,priniesť" literatúru bližšie k ľuďom .

A to sa nám vďaka podpore Fondu na podporu kultúry národnostných menšín podarilo :). Získali sme grant na zorganizovanie 2 dní Pikniku so spisovateľmi :). No a kde zorganizovať piknik vo februári, keď je vonku zima, sneh a silný vietor? No predsa v školskej knižnici .

Desiatky detí si vypočulo životné príbehy autorov, dozvedeli sa niečo nové o ich tvorbe, prezistili si, čo robiť, ak by sa chceli stať autormi, prečítali spoločne ukážky z ich tvorby, atď...
Možno by ste ani neverili, koľko žiakov sa prihlásilo, že rado číta knihy a hrdo nám porozprávalo príbeh svojej poslednej prečítanej knihy  a zároveň mnohých aj učitelia pochválili za ich schopnosť krásne sa vyjadrovať písaným slovom .

Ešte nás čaká jeden Piknik so spisovateľmi :). Počasie nám ukazuje, že by sme ho mohli zrealizovať aj pod holým nebom. O všetkom Vás budeme včas informovať :).

Viete, o čo sa my v tomto ,,booktuberskom" svete snažíme? Iste, čítame knihy a recenzujeme ich pre Vás, a tým sa s Vami delíme o náš čitateľský svet, ktorý sme si doteraz nechávali len pre seba . Ale to, čo nás delí od iných knihomoľov prezentujúcich sa na sociálnych sieťach, je to, že my v knihe vidíme niečo omnoho viac. Pre nás je kniha prostriedkom stierania rozdielov, spôsobom búrania predsudkov voči Rómom, prostriedkom na sceľovanie spoločnosti a v konečnom dôsledku na motivovanie iných k čítaniu .
My sme sa rozhodli knihu, literatúru, priniesť k ľuďom, a to spôsobom, ktorý im bude blízky. My chceme ľuďom ukázať, že spisovateľ je človek z mäsa a kostí, ktorý si sadne aj na deku a bude s Vami piknikovať, ak treba .

A, chválabohu, sa nám toto podarilo aj vďaka Fondu na podporu kultúry národnostných menšín a nášmu projektu Piknik so spisovateľmi .

Za prijatie pozvanie ďakujeme pánovi Józsefovi Ravászovi, Kristíne Mojžišovej a Dominike Badžovej, zástupcom Rómskeho dokumentačno- informačného centra zo Štátnej vedeckej knižnice a zástupcom ROLIK- Rómskeho literárneho klubu .
Ďakujeme Výmenníku Važecká za možnosť zrealizovania akcie v týchto nádherných priestoroch .


Mikuláš na ZŠ Galaktická 9, Košice

A takto to vyzeralo, keď na základnú školu v Košiciach, ktorú navštevujú len Rómovia, prišiel Mikuláš (Martin Seman) s kopou darčekov pre dobré aj menej poslušné deti .
Ďakujeme za všetko


Deň Paramís 

A 23.11.2018 do školy zavítal Ábel Ravasz, splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity. Výzvu prijal, rozprávku prečítal v dueli s našou Ivetkou a aj napriek tomu, že duel neprehral, daroval do knižnice knihy .
Aké to bolo, si môžete pozrieť v priloženom vlogu.

Snívate o stretnutí s nejakým hercom či herečkou? A čo tak rovno s herečkou z momentálne asi najsledovanejšieho seriálu Oteckovia? Že to je nereálne?
Ale čo by, aj veľké sny sa plnia . Veď pozrite na našu malú Mirku . Vysnívala si stretnutie s úspešnou slovenskou herečkou Jankou Kovalčikovou, a podarilo sa . Samozrejme, že snom treba občas napomôcť :). Ale to vy už určite viete

Deň Paramís s Usmievankou

Deň Paramís 1. Ste zvedaví, ako to vyzeralo, keď na Súkromnú základnú školu Galaktická 9 v Košiciach prišiel pán prezident

,,Raz sa to všetko zmení, prebúrať všetky steny sa dá". Poznáte tieto slová? Veď kto by nepoznal známy hit kapely Nocadeň . Tieto slová vyznievajú v dnešnej dobe naozaj symbolicky a my sme veľmi radi, že sa ich autori zúčastnili aj nášho Dňa paramís a prišli prečítať rómskym žiakom rozpravku .

A veruže, nielen info o účasti kapely Nocadeň nájdete v tomto vlogu :). Dozviete sa v ňom, že prišiel deťom čítať aj košický župan Rasťo Trnka a deti ho vítali s takým potleskom, akoby stretli veľkú hviezdu showbiznisu :).

Čítal im aj Johny z Rádia Košice, a to si žiaci riadne užili :). Veď si len predstavte, umožnil im vyskúšať si na chvíľu prácu redaktora :).

A aby toho nebolo málo, prišiel za nimi do školy aj košický kultúrny guru Richard Herrgott

Deň Paramís s Martinom Semanom

Deň Paramís s Ondrejom Kandráčom

Deň Paramís 2. Že pre rómskych žiakov čítal rozprávky aj tím HC Kosice už viete :). No zatiaľ neviete, ako to tam vyzeralo. A to sa môžete dozvedieť z priloženého videa.
Zdroj: Facebook - HC Košice (oficialna stránka)


Recitačná súťaž - Rómovia recitujú 2018

05.10.2018 bol výnimočný deň, ako pre naše OZ ĎAKUJEM - ,,PAĽIKERAV", tak aj pre rómske talenty . Konal sa v poradí už tretí ročník recitačnej súťaže Rómovia recitujú, ktorú naše OZ organizovalo.
Ako už z výstižného názvu súťaže vyplýva, súťaže sa zúčastnili len rómski žiaci a študenti od základných škôl až po vysoké školy, a ukázali naozaj obrovskú dávku talentu .
V priloženom videu Vám prinášame aspoň malú ukážku z tejto akcie.


Koncert v parku 2018